
Lees ook het andere kort nieuws uit de buitenlandse pers van vandaag:
» Hernieuwbare energie streeft steenkool voorbij in wereldwijde stroomproductie
» Onderzoek: herbouw van Gaza tegen 2036 vereist 71,4 miljard dollar
Het is een radicale ommezwaai voor het pacifistische Japan
Tokio kondigde dinsdag aan dat het zijn decenniaoude regels voor wapenexport versoepelt. Deze historische verandering opent de deur voor de verkoop van dodelijke wapens aan het buitenland door Japan, dat sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog altijd een pacifistische grondwet heeft gehad. De wijziging werd goedgekeurd door de regering en de Nationale Veiligheidsraad, aldus persbureau Kyodo.

Premier Sanae Takaichi, die ultranationalistische opvattingen huldigt en sinds oktober 2025 aan de macht is, had dit tot een speerpunt van haar beleid gemaakt. Zij is van mening dat deze ontwikkeling de archipel in staat zal stellen zijn nationale defensie te versterken en tegelijkertijd de wapenindustrie te stimuleren om een motor voor economische groei te worden.
In Japan vrezen tegenstanders van de verandering dat deze wetswijziging mogelijk conflicten kan verergeren en kan bijdragen aan een regionale wapenwedloop, aldus The Japan Times.